Comex

Jak unikać wykwitów na ścianie z klinkieru?

Jak unikać wykwitów na ścianie z klinkieru?

Jak uniknąć wykwitów? Na nieprawidłowo położonej elewacji z klinkieru z czasem może dochodzić do pojawienia się białych plam. To wykwity solne, które tworzą się najczęściej na nieprawidłowo wentylowanych ścianach. Powstają w wyniku rozpuszczania się soli, zawartych w klinkierze. Przyczyny ich powstawania szukać należy w wilgoci dostającej się pod powierzchnię muru. Powodem może być także użycie niewłaściwej zaprawy do cegły klinkierowej na elewacjach. Bardzo ważne jest zarówno fachowo wykonane połączenia murarskie, jak i szczelne obróbki blacharskie.

Wykwity solne na ścianie – jak unikać?

Wykwity solne na ścianie

Sukces leży we właściwej zaprawie. Powinna być dostosowana zarówno do powierzchni ściany stanowiącej podłoże, jak i powierzchni cegieł klinkierowych. Powstawanie wykwitów często związane jest z nieszczelnościami pomiędzy warstwami cegieł i przedostającą się do wnętrza muru wilgocią.. Dlatego tak istotna jest jakość połączenia i staranność jego wykonania. Nie bez znaczenia są wszelkie tutaj prace wykończeniowe, które odpowiednio zabezpieczą ścianę. W przypadku elewacji z klinkieru nie warto się spieszyć. Lepiej skupić się na dobrym uszczelnieniu warstw cegieł podczas murowania i zapewnieniu właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz domu. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na przyczyny powstawania wykwitów jest właśnie niewystarczająca wentylacja pomieszczeń w budynku.

Jak zlikwidować wykwity na klinkierze?

Jak zlikwidować wykwity na klinkierze?

Osuszanie ścian wewnętrznych stosowane jest także podczas usuwania wykwitów. Po ustaleniu miejsca i przyczyny nieszczelności oraz dokonaniu niezbędnych prac naprawczych koniecznością staje się usunięcie wilgoci z pomieszczeń. Po wyschnięciu elewacji z klinkieru i zapewnieniu właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku można rozpocząć etap czyszczenia elewacji z wykwitów. Najlepiej sprawdzają się przy tym dedykowane preparaty usuwające zacieki i przywracający ścianie estetyczny wygląd. Z pomocą przyjdą także specjalne preparaty hydrofobizujące, które impregnują klinkier. Opady deszczu i wilgoć z powietrza spływają dzięki temu po murze, nie przenikając do jego wnętrza. Usuwanie wykwitów i właściwe zabezpieczenie elewacji z klinkieru znacznie przedłuża jej dobrą kondycję i wytrzymałość.

Wykwity solne na ścianie z klinkieru – jak walczyć z wilgocią?

Wykwity solne na ścianie z klinkier

W każdym budynku konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i cyrkulacji powietrza. Ściany w naturalny sposób osuszają się podczas wietrzenia pomieszczeń, dlatego jest to ważny element walki z wilgocią. Stosowanie preparatów do usuwania wykwitów powinno odbywać się równocześnie z wietrzeniem i osuszaniem elewacji z klinkieru. Gwarantuje to wyższą skuteczność prowadzonych prac zabezpieczających. Wewnątrz budynku, obok niskiej wilgotności powietrza, powinno się utrzymywać dodatnią temperaturę. Zabezpieczy to przed przemarzaniem ścian i powstawaniem wykwitów. Przy zastosowaniu właściwej zaprawy i zastosowaniu podstawowych zasad związanych z prawidłowym utrzymaniem budynku, elewacja z klinkieru będzie długo cieszyła i zabezpieczała ściany przed wilgocią.