Baza wiedzy

Idzie wiosna, zadbaj o swój taras! 3 porady, które sprawią, że Twój system tarasowy przetrwa każdą pogodę.

Luserna Grigia ITALGRANITI, płytki tarasowe, duże płytki, szare płyty 2.0, grube płytki na ogród

Jak przygotować taras do wiosny? To pytanie pojawia się po każdej zimie i nadal budzi wiele wątpliwości. Kilka miesięcy opadów śniegu i deszczu, ujemnych temperatur i silnego wiatru to warunki, na jakie narażony jest nasz taras. Potem stopniowo przychodzi zmiana – coraz więcej słońca, ciepła i dłuższych dni. Dwie różne, zupełnie inne pory i jeden, ten sam taras. Czy zatem strefa ta wymaga specjalnych zabiegów przed wiosną? Czy po zimie taras należy przyszykować do sezonu wiosenno-letniego? Jak to zrobić? O czym musimy pamiętać? Opisujemy 3 sprawdzone porady, które pomogą utrzymać Twój system tarasowy w nienaruszonym stanie i pozwolą cieszyć się nim przez kolejne sezony. Zobacz, jak przygotować taras do pierwszych wiosennych dni.

1. Dokładnie oczyść taras z… zimy!

To dość długi i nieprzewidywalny proces, bo wymaga wzięcia pod uwagę zmiennych warunków atmosferycznych. Niespodziewane opady deszczu czy mroźne noce mogą pokrzyżować nam plany. Dlatego lepiej poczekać kilka dni lub tygodni dłużej i rozpocząć prace, kiedy będzie już bliżej wiosny. Wtedy należy starannie oczyścić taras – usunąć resztki liści, śniegu i brudu, który leżał tam przez ostatnie miesiące. Można użyć do tego myjki ciśnieniowej (w przypadku powierzchni pokrytej tarasowymi płytkami ceramicznymi lub kamieniem) albo delikatniejszych sposobów, np. zwykłego czyszczenia ręcznego (w przypadku tarasów drewnianych). Później zdejmij okrycia, pod którymi zimowały meble i rośliny tarasowe. One też będą wymagać dokładnego czyszczenia. Takie prace porządkowe wprowadzą już dużą, wizualną zmianę na Twoim tarasie lub balkonie, dlatego warto wykonać je skrupulatnie i możliwie precyzyjnie.

Chianca ITALGRANITI, płytki tarasowe, duże płytki
Pierwszy krok na drodze do pięknego tarasu to jego dokładne oczyszczenie!

2. Sprawdź, czy wszystko gra

Po oczyszczeniu tarasu, czas na inspekcję! Na tym etapie należy sprawdzić, czy w czasie zimy żaden z jego elementów nie uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Na podłogę oraz ściany. Zobacz, czy płytki ceramiczne nie popękały (jeśli są mrozoodporne, raczej nie powinno się to zdarzyć), czy nie ma ubytków w fugach. Teraz może to być tylko mała, wizualna wada, ale podczas kolejnej jesieni lub zimy w uszkodzone miejsca może dostać się wilgoć i w kolejnych sezonach straty mogą być dużo poważniejsze. Dlatego lepiej zająć się ich naprawą od razu. Jeśli Twój taras jest drewniany, sprawdź wszystkie łączenia desek i stan metalowych elementów montażowych. Równie uważnie przyjrzyj się roślinom – zniszczone lub zmarznięte pędy usuń, dosyp świeżej ziemi do donic i grządek oraz zastosuj nawóz, aby maksymalnie wzmocnić i odżywić kwiaty.

Greige ITALGRANITI, płytki tarasowe, duże płytki
Poza sprawdzeniem stanu podłóg tarasowych, zwróć również uwagę na rośliny i dobrze się o nie zatroszcz.

Zrób klimat i czekaj na wiosnę

Kiedy naprawione zostały wszelkie ewentualne usterki, czas na najprzyjemniejszą część, czyli dekorowanie! Do standardowego wystroju tarasu lub balkonu, dodaj elementy, które zamienią taras w klimatyczne i pełne nastrojowości miejsce. Pamiętaj o sezonowych roślinach, ciekawych kolorystycznie tekstyliach (narzutach, poduszkach i dywanikach) oraz o stylowych ozdobach. Wszystko to podkreśli styl Twojego tarasu, a także wprowadzi tu dużo przytulności i ciepła. To ważne, aby nie było to jedynie miejsce spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale klimatyczna strefa relaksu, odpoczynku i jedności z naturą. Decyduje o tym każdy element tej przestrzeni, dlatego warto zadbać o to, by wszystkie części systemu tarasowego były trwałe, wytrzymałe i spójne ze sobą.

Luserna Grigia ITALGRANITI, płytki tarasowe, duże płytki
Tekstylia, stylowe oświetlenie, meble i ciekawe kolory sprawią, że taras zamieni się w oryginalną przestrzeń relaksu.

Jesień i zima nie jest łatwym czasem dla naszych tarasów i balkonów. Jeśli jednak przygotujesz go dobrze do tych miesięcy (zabezpieczając meble i rośliny), a następnie przejdziesz przez kilka opisanych wyżej kroków, przygotowujących taras do wiosny, to w okresie wiosenno-letnim rozkwitnie on pełnią blasku i niepowtarzalnego klimatu. Tylko wtedy będziesz mógł w pełni cieszyć się jego zaletami nie tylko w czasie najbliższych ciepłych dni, ale również w ciągu kolejnych, wielu sezonów.

Chcesz poznać najmodniejsze wzory płytek tarasowych? Zajrzyj tutaj i sprawdź naszą ofertę.   

Inne porady

Płytki tarasowe drewnopodobne to niezwykle ważny element podczas aranżacji posesji. Znajdują one szczególne zastosowanie na etapie wykańczania albo remontu tarasu lub balkonu, który będzie miejscem odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu.
Schody wykonane z klinkieru to nie tylko gwarancja eleganckiego wyglądu, ale również wysokiej trwałości. Dzięki temu materiał ten będzie idealnym wyborem dla osób, które poszukują ponadczasowych i uniwersalnych rozwiązań do aranżacji terenu swojej posesji.
Cegły klinkierowe i płytki elewacyjne to materiał o naturalnym i ponadczasowym stylu, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Wśród najważniejszych zalet tych produktów należy wymienić wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz skrajne temperatury.

Comex

Adres: ul. Poloneza 93, 02-826 Warszawa
Telefon: +48 537 636 795, +48 22 644-95-24, +48 22 648-09-02
E-mail: marcinp@comex.waw.pl, sdorota@comex.waw.pl, comex@comex.waw.pl 

Projektowanie

Adres: ul. Poloneza 93, 02-826 Warszawa
Telefon: +48 537 636 795
E-mail: projekty@comex.waw.pl

Baustoff+Metall Polska
sp. z o.o.

Adres: ul. Poloneza 93, 02-826 Warszawa
Telefon: +48 22 644-95-11, +48 22 648-09-02
E-mail: dorotas@comex.waw.pl, annap@comex.waw.pl, magdaw@comex.waw.pl
Fax: +48 22 644-95-13

Pracujemy w godzinach

Od Poniedziałku do Piątku
w godzinach 7.00 – 16.00
Sobota i Niedziela: nieczynne

Copyright 2021 Comex. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie S P E C T A R.pl