Comex

Fugowanie płytek i cegły klinkierowej — jak fugować klinkier?

Fugowanie płytek i cegły klinkierowej

Fugowanie płytek i cegły klinkierowej jest podobne do łączenia gresu i wykończeń ceramicznych. Jedyna różnica polega na charakterystyce materiału. Klinkier jest odporny na działania czynników zewnętrznych. Najważniejsze staje się zatem przygotować się do zadania. Wykonanie pracy w sposób estetyczny, ale też i trwały, sprawią podwójną satysfakcję. Ważną sprawą jest odpowiedni dobór narzędzi. Nie zawsze to, co sprawdziło się przy płytkach ceramicznych, będzie dobre podczas fugowania klinkieru. Warto zatem wyposażyć się w:

  • pojemnik do mieszania zaprawy klinkierowej wraz z mieszadłem;
  • packa do fugowania klinkieru;
  • młotek i podręczne narzędzia;
  • akcesoria do oczyszczenia klinkieru po fugowaniu.

Niektórym z pewnością przyda się też kielnia, we wprawnych rękach ułatwi spoinowanie klinkieru.

Kolejnym elementem przygotowań do prac jest dobranie odpowiedniej fugi do klinkieru. Należy tu także podjąć decyzję o metodzie fugowania płytek i cegły klinkierowej.

Fugowanie płytek klinkierowych

Fugowanie płytek klinkierowych na mokro

Fugowanie płytek klinkierowych na mokro to szybka i skuteczna metoda spoinowania. Polega na rozrobieniu zaprawy w dużej ilości wody, przez co staje się ona rzadka. Konsystencja ułatwia wprowadzanie fugi pomiędzy płytki, dzięki czemu praca nie jest trudna. Przy większych powierzchniach warto zastosować rękaw do fugowania. Metoda jest szybka, jednak nie może być jednak użyta w każdym przypadku. Doskonale sprawdzi się podczas fugowania płytek klinkierowych pokrytych szkliwem. Stosowana także do spoinowania klinkieru o gładkiej i szczelnej powierzchni. Nie należy jednak stosować metody fugowania płytek do płytek posiadających nierówną strukturę. Można w ten sposób zniszczyć materiał, a jego połączenie nie będzie trwałe.

Fugowanie klinkieru metodą na sucho

Różnica pomiędzy poprzednią metodą to ilość wody do rozrobienia fugi do klinkieru. Tu używa się minimalnej jej ilości. Spoina przed użyciem konsystencją przypominać powinna plastelinę. Nakładanie fugi do klinkieru na sucho zabezpiecza materiał przed zabrudzeniem. Można też dowolnie formować spoinę uzyskując najlepsze efekty estetyczne.

Fugowanie cegły klinkierowej

Fugowanie cegły klinkierowej

Fugowanie cegły klinkierowej wymaga całkowitego wyschnięcia obudowanej powierzchni. Na prace powinniśmy wybrać dobrą pogodę, bez opadów deszczu. Kupując fugę do cegieł klinkierowych, należy zwrócić uwagę, by była przeznaczona wyłącznie do tego materiału. Inny rodzaj zaprawy będzie nietrwały i szybko zacznie się wykruszać.

W przypadku spoinowania cegieł klinkierowych ważna jest konsystencja fugi. Najlepiej przygotowywać ją w małych ilościach. Łatwiej wtedy będzie panować nad właściwymi proporcjami zaprawy do cegły klinkierowej. Powinna ona być na tyle sucha, by nie pozostawiać wilgotnych śladów. Nie może się też rozpadać. Świadczy to, że podczas rozrobienia zastosowano zbyt mało wody.

Fugowanie cegieł klinkierowych polega na wciskaniu między nie zaprawy. W czynności pomocną może być specjalna szpachelka. Nakłada się nią spoinę w taki sposób, by ta połączyła się z zaprawą murarską. Z zewnątrz powinna nieznacznie wystawać poza powierzchnię cegły klinkierowej. Nadmiar należy delikatnie usunąć.