Baza wiedzy

Czyszczenie i konserwacja klinkieru

Czyszczenie i konserwacja klinkieru są czynnościami wynikającymi z jego użytkowania. Elementy konstrukcyjne i wykończeniowe z tego materiału spełniają często funkcje zewnętrzne. Są surowcem na schody, tarasy, stanowią też częściową lub pełną elewację budynków.

Czyszczenie i konserwacja klinkieru są czynnościami wynikającymi z jego użytkowania. Elementy konstrukcyjne i wykończeniowe z tego materiału spełniają często funkcje zewnętrzne. Są surowcem na schody, tarasy, stanowią też częściową lub pełną elewację budynków. Najlepszy nawet klinkier z czasem wymaga mycia, czyszczenia, jak i konserwacji. Przede wszystkim należy obiektywnie ustalić obecny stan klinkieru. Stopień skomplikowania prac zależy bowiem od stanu faktycznego. I nie warto się oszukiwać, że prowizoryczne prace zabezpieczą cegłę klinkierową na lata. Nie zawsze jednak występuje potrzeba użycia skomplikowanych metod konserwacji klinkieru. Czasami skuteczniejszy będzie silny strumień wody, jednak z czasem mogą pojawić się poważniejsze problemy. Zwłaszcza jeśli nieruchomość zlokalizowana jest w wilgotnym i zacienionym środowisku. Warto zatem poznać najlepsze metody mycia i czyszczenia klinkieru. Jak odświeżyć elewację?

Wśród nich należy wspomnieć o:

  • mycie klinkieru wodą;
  • zabezpieczanie fug klinkierowych przed osadami i wilgocią;
  • czyszczenie klinkieru z wykwitów solnych i wapiennych;
  • oczyszczanie klinkieru z mchu.

Wymienione sposoby walki z brudnym klinkierem to najczęściej spotykane przypadki. Większość problemów skończy się na zastosowaniu odpowiedniej metody oraz środków do czyszczenia klinkieru.

Mycie klinkieru wodą

Mycie klinkieru wodą

Najprostsza metoda walki z brudnym klinkierem. Mycie wodą wymaga kilku przygotowań, jednak efekt z pewnością wynagrodzi poświęcony czas. Z pewnością przyda się do tego odpowiedniej twardości szczotka do mycia klinkieru. Należy ją dopasować do rodzaju konserwowanej powierzchni. Zbyt sztywna może rysować powierzchnię klinkieru i uszkadzać fugę. Zbyt miękka będzie pozostawiała ślady i po wyschnięciu mycie klinkieru wodą będzie trzeba powtórzyć. Ogromnie przydatna będzie tu także odpowiednia myjka ciśnieniowa do mycia klinkieru. Ciśnienie wody i funkcjonalna szczotka poradzą sobie z brudem, błotem i kurzem, czy też ptasimi odchodami. Należy pamiętać, by nie kierować strumienia wody z dyszy myjki ciśnieniowej bezpośrednio na stare mury i fasady. Duże ciśnienie może uszkodzić cegłę klinkierową, a także zaprawę lub fugę do klinkieru.

Zabezpieczanie fug do klinkieru

Zabezpieczanie fug do klinkieru nie jest trudnym zadaniem. Ściśle przylega ona do klinkieru i muru, dzięki czemu nie brudzi się od środka. Zewnętrzne wykończenia najczęściej są równane z cegłą lub płytkami. Nie ma zatem potrzeby specjalnego postępowania względem konserwacji fugi do klinkieru. Należy co jakiś czas sprawdzać jej stan ogólny i na bieżąco uzupełniać ewentualne ubytki. Fugowanie płytek i cegły klinkierowej — jak fugować klinkier?

Czyszczenie klinkieru z wykwitów białych plam

Jak zlikwidować wykwity na klinkierze?

Jak pozbyć się białego nalotu na klinkierze? Powstaje on na skutek użycia złej zaprawy do klejenia klinkieru. Może być też efektem nieodpowiedniego zabezpieczenia materiału po zakończonej inwestycji. Niewielkie wykwity można usunąć gąbką. Na bardziej uporczywe plamy, do czyszczenia klinkieru z wykwitów należy zastosować preparat do klinkieru. Po zakończeniu prac całą powierzchnię należy dobrze umyć i spłukać wodą. Jak unikać wykwitów na ścianie z klinkieru?

Oczyszczanie klinkieru z mchu

W miejscach zacienionych i wilgotnych na cegle i płytkach klinkierowych może pojawić się mech. Jeśli została naruszona struktura powierzchni, należy zastosować odpowiedni preparat do czyszczenia i konserwacji klinkieru. Znajdują się w nich środki chemiczne o działaniach żrących. Ważne jest zatem bezwzględne stosowanie się do zaleceń producenta. Preparaty dostępne są w postaci do rozcieńczenia oraz w atomizerach. Przy dużej wilgotności powietrza otoczenia po usunięciu mchu z klinkieru należy sukcesywnie powtarzać konserwację.

Inne porady

Płytki tarasowe drewnopodobne to niezwykle ważny element podczas aranżacji posesji. Znajdują one szczególne zastosowanie na etapie wykańczania albo remontu tarasu lub balkonu, który będzie miejscem odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu.
Schody wykonane z klinkieru to nie tylko gwarancja eleganckiego wyglądu, ale również wysokiej trwałości. Dzięki temu materiał ten będzie idealnym wyborem dla osób, które poszukują ponadczasowych i uniwersalnych rozwiązań do aranżacji terenu swojej posesji.
Cegły klinkierowe i płytki elewacyjne to materiał o naturalnym i ponadczasowym stylu, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Wśród najważniejszych zalet tych produktów należy wymienić wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz skrajne temperatury.

Comex

Adres: ul. Poloneza 93, 02-826 Warszawa
Telefon: +48 537 636 795, +48 22 644-95-24, +48 22 648-09-02
E-mail: marcinp@comex.waw.pl, sdorota@comex.waw.pl, comex@comex.waw.pl 

Projektowanie

Adres: ul. Poloneza 93, 02-826 Warszawa
Telefon: +48 537 636 795
E-mail: projekty@comex.waw.pl

Baustoff+Metall Polska
sp. z o.o.

Adres: ul. Poloneza 93, 02-826 Warszawa
Telefon: +48 22 644-95-11, +48 22 648-09-02
E-mail: dorotas@comex.waw.pl, annap@comex.waw.pl, magdaw@comex.waw.pl
Fax: +48 22 644-95-13

Pracujemy w godzinach

Od Poniedziałku do Piątku
w godzinach 7.00 – 16.00
Sobota i Niedziela: nieczynne

Copyright 2021 Comex. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie S P E C T A R.pl