Jak przygotować taras do wiosny? To pytanie pojawia się po każdej zimie i nadal budzi wiele wątpliwości. Kilka miesięcy opadów śniegu i deszczu, ujemnych temperatur i silnego wiatru to warunki, na jakie narażony jest nasz taras. Potem stopniowo przychodzi zmiana – coraz więcej słońca, ciepła i dłuższych dni. Dwie różne, zupełnie inne pory i jeden, ten sam taras. Czy zatem strefa ta wymaga specjalnych zabiegów przed wiosną? Czy po zimie taras należy przyszykować do sezonu wiosenno-letniego? Jak to zrobić? O czym musimy pamiętać? Opisujemy 3 sprawdzone porady, które pomogą utrzymać Twój system tarasowy w nienaruszonym stanie i pozwolą cieszyć się nim przez kolejne sezony. Zobacz, jak przygotować taras do pierwszych wiosennych dni.
1. Dokładnie oczyść taras z… zimy!
To dość długi i nieprzewidywalny proces, bo wymaga wzięcia pod uwagę zmiennych warunków atmosferycznych. Niespodziewane opady deszczu czy mroźne noce mogą pokrzyżować nam plany. Dlatego lepiej poczekać kilka dni lub tygodni dłużej i rozpocząć prace, kiedy będzie już bliżej wiosny. Wtedy należy starannie oczyścić taras – usunąć resztki liści, śniegu i brudu, który leżał tam przez ostatnie miesiące. Można użyć do tego myjki ciśnieniowej (w przypadku powierzchni pokrytej tarasowymi płytkami ceramicznymi lub kamieniem) albo delikatniejszych sposobów, np. zwykłego czyszczenia ręcznego (w przypadku tarasów drewnianych). Później zdejmij okrycia, pod którymi zimowały meble i rośliny tarasowe. One też będą wymagać dokładnego czyszczenia. Takie prace porządkowe wprowadzą już dużą, wizualną zmianę na Twoim tarasie lub balkonie, dlatego warto wykonać je skrupulatnie i możliwie precyzyjnie.
2. Sprawdź, czy wszystko gra
Po oczyszczeniu tarasu, czas na inspekcję! Na tym etapie należy sprawdzić, czy w czasie zimy żaden z jego elementów nie uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu. Na co zwrócić szczególną uwagę? Na podłogę oraz ściany. Zobacz, czy płytki ceramiczne nie popękały (jeśli są mrozoodporne, raczej nie powinno się to zdarzyć), czy nie ma ubytków w fugach. Teraz może to być tylko mała, wizualna wada, ale podczas kolejnej jesieni lub zimy w uszkodzone miejsca może dostać się wilgoć i w kolejnych sezonach straty mogą być dużo poważniejsze. Dlatego lepiej zająć się ich naprawą od razu. Jeśli Twój taras jest drewniany, sprawdź wszystkie łączenia desek i stan metalowych elementów montażowych. Równie uważnie przyjrzyj się roślinom – zniszczone lub zmarznięte pędy usuń, dosyp świeżej ziemi do donic i grządek oraz zastosuj nawóz, aby maksymalnie wzmocnić i odżywić kwiaty.
Zrób klimat i czekaj na wiosnę
Kiedy naprawione zostały wszelkie ewentualne usterki, czas na najprzyjemniejszą część, czyli dekorowanie! Do standardowego wystroju tarasu lub balkonu, dodaj elementy, które zamienią taras w klimatyczne i pełne nastrojowości miejsce. Pamiętaj o sezonowych roślinach, ciekawych kolorystycznie tekstyliach (narzutach, poduszkach i dywanikach) oraz o stylowych ozdobach. Wszystko to podkreśli styl Twojego tarasu, a także wprowadzi tu dużo przytulności i ciepła. To ważne, aby nie było to jedynie miejsce spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale klimatyczna strefa relaksu, odpoczynku i jedności z naturą. Decyduje o tym każdy element tej przestrzeni, dlatego warto zadbać o to, by wszystkie części systemu tarasowego były trwałe, wytrzymałe i spójne ze sobą.
Jesień i zima nie jest łatwym czasem dla naszych tarasów i balkonów. Jeśli jednak przygotujesz go dobrze do tych miesięcy (zabezpieczając meble i rośliny), a następnie przejdziesz przez kilka opisanych wyżej kroków, przygotowujących taras do wiosny, to w okresie wiosenno-letnim rozkwitnie on pełnią blasku i niepowtarzalnego klimatu. Tylko wtedy będziesz mógł w pełni cieszyć się jego zaletami nie tylko w czasie najbliższych ciepłych dni, ale również w ciągu kolejnych, wielu sezonów.
Chcesz poznać najmodniejsze wzory płytek tarasowych? Zajrzyj tutaj i sprawdź naszą ofertę.